FDA’dan şırınga onayı alan ilk Türk firması olarak, üretim kapasitemizi 1 milyar adede çıkardık
FDA’dan şırınga onayı alan ilk Türk firması olarak, üretim kapasitemizi 1 milyar adede çıkardık

SET Medikal Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali İhsan Şerbetçi:

“FDA’dan şırınga onayı alan ilk Türk firması olarak, üretim kapasitemizi 1 milyar adede çıkardık”

SET Medikal Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali İhsan Şerbetçi ile Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)’nden aldıkları şırınga onayını ve faaliyetlerini konuştuk:

SET Medikal’i biraz tanıtır mısınız?

Türkiye’nin ilk ve en büyük “Tek Kullanımlık Steril Şırınga” üreticisi olan Set Medikal üretim ve pazarlama merkezi olarak 1977 yılında İstanbul’da kurulmuştur. 4.000 metrekare kapalı, 6000 metrekare açık olmak üzere toplam 10.000 metrekarelik alan üzerinde yönetim, üretim, depo ve sevkiyat faaliyetlerini, Avrupa’daki eşdeğer fabrikalara örnek gösterilecek, GMP kurallarına uygun modern tesislerinde şırınga, hipodermik iğne ve insülin kalem iğnesi üretimine devam etmektedir. Üretim hattının mikrobiyolojik kontrolü düzenli yapılan Set Medikal, otomasyon ile el değmeden GMP, ISO9001, ISO13485 standartlarına uygun modern ve temiz bir ortamda üretim yapmaktadır. Ayrıca teknolojik yenilikleri yakından takip ederek üretim parkını geliştirmeyi, her biri kendi dalında deneyimli ve eğitimli uluslararası uzman kadrosu ile medikal saflıkta hammaddeler kullanarak insana ve çevreye saygılı kaliteli üretimi, kendine prensip edinmiştir. Yüzde 100 yerli sermayeye sahip olan SET Medikal, dünyanın her noktasına ihracat yapabilmek için gerekli olan standardizasyon ve sertifikalara sahiptir. Müşteri beklentilerini karşılamayı ve çalışanların mutluluğunu amaçlayan toplam kalite sisteminde, yönetimde ISO 9001, ISO 13485, üretimde iyi imalat koşulları (GMP) ve ürün kalitesinde ulusal ve uluslararası standartlar ile Avrupa Birliği medikal cihaz direktifleri (93/42/EEC), resmi işlemler uygulamaktır. Müşteri memnuniyeti ve kaliteden ödün vermeden, bilgi ve teknoloji yatırımlarını sürdürerek geleceğe güvenli adımlarla ilerleyen SET Medikal, sektörün ihtiyaçlarını her geçen gün daha üst seviyeye çıkarmaya ve müşterilerinin beklentilerini “mükemmeliyetçilik” anlayışı içinde karşılamaya devam etmektedir. Kuruluşundan beri “İnsan Sağlığında Emniyetin Simgesi” olan SET Medikal, gelişen ürün ve üretim teknolojisini, kaliteli çalışma ortamını, sürekli eğitimle desteklenen çalışanları ile birlikte pazardaki rekabet gücünü arttırmayı ve sektöründe yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da lider marka olmayı hedeflemektedir.

Yakın zamanda FDA’dan şırınga onayı aldınız. Biraz bundan bahseder misiniz?

44 yıllık firma olarak güzel bir çalışmaya imza attık. Geçtiğimiz günlerde Amerika içinde FDA’dan şırınga onayı alan ilk Türk firması olduk. SET Medikal olarak bu bize gurur verdi. Kalite sistemimizin başarısı bize bu onayı getirdi. FDA süreci 7 aylık bir süreç olsa da, FDA’i alabilmek aslında 40 yıllık bir çabanın sonucu. Biz tıbbi cihaz üreticileri her ürünü tek tek kontrol etsek de sisteme güvenmek zorundayız. Kalite, sistemimizin bir düzen içerisinde çalışmasıyla meydana gelir. Özellikle teknik ekipman, tedarik zincirinin kullandığı malzemeler, üretimin personelimizin deneyimi, çalışanlarımızda kalite bilincinin gelişmiş olması sonucu FDA alabiliyorsunuz. FDA almak sadece tek başına yeterli değil. Bunu sürdürmek ve daha da ilerlemiş olarak başka gelişmiş ülkelerin standartlarına göre üretim yapmak da önemli. Biz, Japonya Sağlık Bakanlığı’nın sertifikasyonunu tamamlamış ve bundan geçmiş bir firmayız. Japonya’nın ABD’den de yüksek bir standardizasyon beklentisi olduğunu söyleyebilirim. Kanada ve çeşitli sertifikasyona sahip ülkelerin her türlü gerekliliklerinden başarıyla geçmiş durumdayız. Bu başından beri dünya standartlarında üretim yapma hedefimizin bir parçası. Böyle olmasaydı bugün biz bunların hiçbirisine sahip olamazdık. Çalışanlarımızın tamamı insan hayatıyla direkt ilişkili bir üretim yaptığımızın bilincinde. Yaptığımız üretime ticari bir meta olarak bakmıyoruz. Biz yaptığımız üretimin bilincinde ve sorumluluğundayız. Ve bu sorumluluk bilinciyle üretim yaptığımız için başarı kendiliğinden geliyor. Biz başarılı olmak için üretim yapmıyoruz, bu üretimi yaptığımız için başarılıyız. Bu bizim için hiçbir zaman değişmeyecek bir ülkü. Çalışanlarımızın bu başarıda büyük payı var. Başarı ekip ile geliyor. Başarı sadece dünyanın en iyi makinasını almak ve hammaddesini kullanmak ile gelmiyor. Ama başarılı, tecrübeli bir ekip yoksa kaliteli üretim yapamazsınız.

Aşı şırıngası talebi üzerine kapasite artırımına gittiniz. Bununla ilgili bilgi verebilir misiniz?

COVID-19 pandemisi nedeniyle ortaya çıkan aşı şırıngası talebine yönelik başta Türkiye olmak üzere dünyada oluşan talebi karşılamak için yıllık üretim kapasitemizi 20 milyon TL’lik ek yatırım ile aşı şırıngası kapasitemizi yıllık 500 milyon adede, toplam şırınga üretim kapasitemizi ise 1 milyar adede çıkararak dünyanın ilk 5 şırınga üreticisinden biri olduk. Birkaç yıl öncesine kadar yılda 400 milyon adet şırınga ithal edilen bir ülke durumundan bugün 300 milyon adet ihraç eden bir ülke durumuna ulaştık. 2021 hedefimiz ihracatta 500 milyon adede ulaşmak. Şu anda şırınga üretiminde Türkiye’de ve bölgede lider üretici konumundayız. Avrupa’da da 2. Büyük fabrikayız. Kapasitesi itibarıyla sadece Türkiye’nin değil, bölgenin de en geniş üretim hacmine sahip olan firmamız, yüzde 40’ı kadınlardan oluşan 150 çalışanımız ile başta Avrupa olmak üzere; dünyanın birçok ülkesine ürün tedariki yapmaktayız. Çalışanlarımızın yüzde 30’unu ise yüksek eğitimli personellerimiz oluşturmaktadır. ABD’den gelen talepleri karşılamak için bir süreden beri yürüttüğümüz çalışmaları hızlandırarak bu ürün gruplarında FDA Sertifikası alan Türkiye’deki ilk şırınga fabrikası olduk. SET Medikal sahip olduğu modern ve yüksek üretim kapasite ile dünyada önemli bir yere sahip. Ülkemiz adına gurur verici olan bu büyüme ivmemizde Sayın Cumhurbaşkanımızın medikal ürünlerin üretimi konusunda sektöre gösterdiği teveccüh ve desteklerin de önemli payı bulunuyor.

Şırınga dışında üretimleriniz olacak mı? Yeni yatırımlar düşünüyor musunuz?

Firmamız pandemi nedeniyle ortaya çıkan ihtiyaçlara bağlı olarak önemli bir ilgi ile karşılaşıyor. Her yıl önemli bir büyüme ivmesi ile sektöründe lider olan firmamız; üretim kapasitesinin artışı ve yeni ürünlerin ürün gamına katılması konusunda yatırımlarını bu dönemde de kesmeden sürdürmeye devam ediyor. Bu yolda kısa zaman içinde kapasite artırma amacıyla 50 milyon TL’lik yeni bir yatırım yapmaya hazırlanıyoruz. 3 yıl içerisinde de toplamda 200 milyon TL’lik bir yatırım planımız var. Var olan bilgi, deneyim başka medikal malzemeleri üretebilme kabiliyetini de getiriyor. Bu vatana, bu millete bu millete bir borcumuz aslında üretim yapmak. Bizim gibi belirli seviyeye gelmiş firmaların ülkemizde tıbbi cihaz üretimini daha yüksek bir seviyeye çıkartılmasına öncülük etmesi gerekiyor. Sektörümüz için olmazsa olmaz durumundaki Ar-Ge’ye her yıl bütçemizden önemli bir pay ayırıyoruz. Ar-Ge’de altyapısı ve deneyimli ekibimizle yeni ürün geliştirmeleri ve mevcut ürünlerin iyileştirilmesi noktasında değer yaratmaya da devam ediyoruz. Yeni üretimlerimiz olacak. Bunlardan bazıları kişisel tanı cihazları, giyilebilir teknolojiler ile yoğun bakımda kullanılan çeşitli cihaz ve sarf malzemeler. Acil müdahale odasında ihtiyaç duyulan sarf malzemeleri üretim grubumuza katmayı planlıyoruz. Perfüzyon pompaları, infüzyon pompaları, beslenme pompalarını da üretmeyi planlıyoruz. Yüksek montanlı kullanılan tıbbi cihazların üretimine öncülük etmek istiyoruz. Bunu yaparken hem katma değeri yüksek ürünler üretmek, bazen de stratejik ürünler üretebilmek. Örneğin şırınga yüksek katma değerli değil ama stratejik bir ürün. Türkiye’nin temel tıbbi cihazları üretir durumda olması lazım. Bu noktada devletin de yol göstermesi gerekiyor. Şu anda vizyon ya da misyon sorunu var. Yeni yatırımcılar var olan ürün gruplarıyla ancak girişimde bulunabiliyorlar. Halbuki bir plan çerçevesinde yönlendirmeler yapılabilir. Destekler bu anlamda değişik ürünlere dağıtılarak verilebilir. Son iki yılda 5 yeni şırınga fabrikası kuruldu Türkiye’de. Türkiye’de üretilmeyen yüzlerce ürün grubu varken kaynak israfı yapılıyor. Tıbbi cihaz parlayan bir yıldız. Bir master plan çerçevesinde bu yatırımların planlanması gerekiyor.

Türkiye’deki Pazar payınız nedir? Türkiye’de şırıngada yüzde 60’lık pazar payına sahibiz. Yıllık 20 milyon dolar civarındaki ciromuzun 6 milyon dolarlık bir kısmı ise ihracattan geliyor.

İhracatınızla ilgili neler söylersiniz?

Set Medikal şırınga, insülin şırıngası, hipodermik iğne, insülin kalem iğnesi gibi gruplarda önemli bir üretim kapasitesine sahip ve dünyada birçok ülkeye ihracat yapmaktadır. Pandemiyle birlikte özellikle son dönemde aşı şırıngası noktasında Avrupa başta olmak üzere; dünyadaki birçok üreticiye tedarikte bulunuyoruz. ABD ile olan iş birliği görüşmelerimiz ve pazar altyapı hazırlıklarımız da ivmelenerek devam ediyor. Avrupa ve ABD’den uzun dönemli çok güçlü kontratlar bağlıyoruz. Avrupa ve ABD artık tek kaynaktan tedariği riskli bularak başka ülkelerden de, Çin’e alternatif olarak kaliteli, sürekliliği kesilmeyen tedarik kaynaklarına yöneldi. Burada en kuvvetli adaylardan biri Türkiye. Bu sektörümüz için bir fırsat. Şu anda 45 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu ülkeler arasında; Almanya, Fransa, Polonya, İspanya, Cezayir, Irak, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Yunanistan, Ukrayna, Rusya, Katar, Suudi Arabistan ve BAE yer alıyor.

Ürün grubunuzda neler var?

Geniş bir ürün profiline sahibiz. 40’a yakın şırınga çeşidimiz mevcuttur. Ürün grubumuz; 2p Şırıngalar, 3p Şırıngalar, 50ml Şırıngalar, 50ml (Perfüzyon), İnsülin ve Tüberkülin, Dental Şırıngalar, Aşı Şırıngaları, Veteriner Şırıngaları, Luer Lock Şırıngalar, Hipodermik İğneler, İnsülin Kalem İğneleri, Serum Seti, Uzatma hattı, IV Kanul gibi ürünlerden oluşmaktadır. Kilitli şırınga, beslenme şırıngaları gibi bazı şırıngaları Türkiye’de sadece biz üretmekteyiz. Hedefimiz bölgede tüm şırınga çeşitlerini üretebilen bir firma olmak.

Çevreye saygılı bir firmasınız…

Evet. SET Medikal ürünlerinin kaliteli olmalarının yanı sıra, üretimden son kullanıcıya kadar daima en verimli ve çevreye, insana ve doğaya en duyarlı yöntemlere öncelik verir. Doğal kaynak kullanımında çevreye saygılı olan firmamız, atık miktarını önleyecek ve azaltacak geri dönüşümü sağlayarak gerekli tüm çalışmaları yapar, çevreyi korur, iş sağlığı ve iş güvenliğine önem verir. Müşteri şartları ve taleplerini çevre bilinci ile benimser ve uygular.

Türkiye geneline yayılmış güçlü bayi ağı ile lider konumda olan SET Medikal, Dünya pazarında; Avrupa, Asya, Afrika, Orta Doğu ve Latin Amerika ülkelerinde tercih edilen marka olması, insana ve çevreye verdiği değerin sonucudur. Sahip olduğu güçlü teknik kapasite ve bilgiye yatırım yaparak, sağlık, emniyet ve çevre faktörlerinden ödün vermeden AR-GE, üretim, satın alma, depo, pazarlama, satış ve sevkiyat ile müşterilerine hızlı, ekonomik ve kaliteli çözümler sunmaktadır. Yeni kimliğiyle SET Medikal, uluslararası pazarda akla ilk gelen evrensel bir marka olmayı hedeflemektedir.

Bir de Endüstri 4.0 çalışmalarınızı anlatır mısınız?

Endüstri 4.0 çalışmalarına 2018 yılında başladık. Bu anlamda bir durum analizi yaptık. Seviyemizi ölçtük. Ve hedefimiz 2022 yılında Endüstri 4.0’ı tamamlamak. Tüm makinelerimizi bir merkezden bilgisi alınabilir hale getirdik. Bundan sonraki aşama tüm üretimin dijitalize edilerek tam otomasyona geçmek. Burada da belirli bir aşamayı geçtik, adım adım ilerliyoruz.

Ülkemiz sağlık sistemini ve tıbbi cihaz sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkemizdeki Tıbbi Cihaz Endüstrisinin gelişmesi için, yerli üretimin cesaretlendirilmesi gerekmektedir. Bu noktada en büyük alıcı olarak devletimizin çabalarını takdir ediyoruz.  Ancak gelinen noktada bu yeterli değil. Özellikle en düşük fiyatın verildiği, kalitenin değil de fiyatın öncelendiği bir alım politikası ile bunu başaramayız. Stratejik bir master planla, alım garantili, bir model ile kaliteli üretim yapacak ve belli bir süre sonunda ayakları üstünde duracak üreticileri ortaya çıkarmalıyız. Tabi ki kaliteli ve dünya ile mücadele edebilecek seviyede üretim hedeflenmeli. Unutmamalıyız ki kaliteli bir tıbbi cihaz hayat kurtarırken, kalitesi yetersiz bir ürün sağlığımızı tehlikeye de atabilir.

Son Eklenen Haberler
Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Ali İhsan Şerbetçi Bloomberg HT Kanalı Fokus programında Covid19 aşılama sürecinde Şırınga üretimi ile ilgili bilgiler verdi.
Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Ali İhsan Şerbetçi Bloomberg HT Kanalı Fokus programında Covid19 aşılama sürecinde Şırınga üretimi ile ilgili bilgiler verdi.
Detaylar
Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Ali İhsan Şerbetçi 23 Aralık 2020 Tarihinde APara Kanalında Türk Aşı Sektörüne İlişkin Görüşlerini Paylaştı
Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Ali İhsan Şerbetçi 23 Aralık 2020 Tarihinde APara Kanalında Türk Aşı Sektörüne İlişkin Görüşlerini Paylaştı
Detaylar
ÇEREZ BİLGİLENDİRMESİ

 

Web Sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Detaylı bilgi için K.V.K.K Aydınlatma Metni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.